Refakatçi Hizmetleri

Hasta refakatçiliği ve Ankara Refakatçi Hizmetleri öz bakım ve kişisel ihtiyaçlarını kısmen veya tamamen karşılayamayabilecek durumda olan genç veya yaşlı hastaların öz bakım ve ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara yardımcı olmak suretiyle icra edilen bir iştir.

Refakatçi Hizmetleri-1

İlk bakışta sadece hastanın yanında bulunmak gerektiğinde ihtiyaçlarını karşılamak gibi algılanmaktadır. Ancak hasta refakatçiliği, aslında içeriği çok geniş olan hasta bakımı konusunda bilgi, tecrübe, dikkat, aynı zamanda sabır gerektiren bir iştir.

Hepimizin varlık ihtiyaçlarımızdan biri olan güven duygusu hasta olduğumuzda daha bir önem kazanır. Aldığımız sağlık hizmetine, doktorumuza, hemşiremize, ailemize, kısacası sağlığımız hakkında karar verici olan herkese güven duymak isteriz. Onların bizim için en iyisini yaptıklarına ve yapacaklarına inanmak isteriz. Bu inanma isteği acı çeken ve yıkım halinde bulunan hasta için aynı zamanda bir ihtiyaç, acılarını dindirmek için de bir ilaç gibidir.

Refakatçi Hizmetleri-2

 

Ankara Refakatçi hastayla empatik bir ilişki içinde bulunmalı, onun ne hissettiğini anlamaya çalışmalıdır. Bu hem hastanın refakatçiye güven duyması hem de refakatçinin hastanın yaşadıkları dolayısıyla nasıl bir ruh hali içinde olduğunu ve onun öncelikli ihtiyaçlarının neler olduğunu, ona nasıl yaklaşması gerektiğini anlayabilmesi ve böylece hastaya şefkat ve sabır gösterebilmesi için çok önemlidir. Daha da önemlisi hastaya bedensel ve ruhsal olarak bütüncül olarak yaklaşmalıdır. Örneğin bir refakatçi hastanın bakımını veya pansumanını yaparken ona göstereceği güleryüz veya umut verici tatlı bir sözle hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

Tabii ki, bir refakatçi hasta bakımı konusunda da teknik bilgiye sahip olmalı. Hastaya uygulayacağı her şeyde öncelikle zarar vermemesi gerektiğini bilmelidir. Evde/hastanede refakatçilik yapıyorsa doktor tavsiyesine dikkatle uymalı, ilaçlarını düzenli ve saatinde vermeli, hastayı takip etmeli hastanın genel durumunda değişiklik varsa gerekli uyarıyı yapmalıdır. Hastanın tansiyon, nabız, solunum gibi hayati bulgularını takip edecek teknik donanıma sahip olmadır. Hastanın beslenmesini, varsa diyetini takip etmeli gerekirse yemesine yardımcı olmalıdır. Hastanın hastalığı veya durumuna göre nasıl pozisyon vermesi gerektiğini bilmelidir. Medikal malzeme kullanılıyorsa nasıl kullanması gerektiğini bilmeli veya sorarak öğrenmelidir.

Bütün bunları göz önüne aldığımızda hastaya uygun bir bakıcı bulmak daha bir önem kazanıyor. Hastalarımızın hastalık sürecini en konforlu bir şekilde geçirebilmeleri için tecrübeli, insancıl, hasta psikolojisi ve hastaya yaklaşım konularında bilgili bir refakatçi bulmak artık hiç de zor değil. Alanında eğitimli ve tecrübeli adaylarımızla hasta refakatçiliği konusunda siz ailelerimizin işini kolaylaştırmaya hazırız.

Unutulmamalıdır ki, sağlık ciddi bir iştir ve insan hayatının geri dönüşü yoktur.

Özenle, şefkatle, güvenle… Ankara Refakatçi Hizmetleri

No Image Found
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?