Ev; aile yaşamı ve çocuklarla birlikte düşünülen, konfor ve rahatlığı yansıtan, kendi alanına sahip olma duygusu oluşturan, enerjinin yenilendiği ideal yaşam alanımızdır. Bu nedenle, yaşlılarımızın çoğu, bir huzurevi veya bakımevi yerine kendi yaşam alanı olan evlerinde kalmayı tercih etmektedirler. Evde yaşlı bakımı süreçlerinde, ihtiyaçların tespit edilmesi, bakımın planlanması ve hedefe ulaşılması için hizmet öncesi kişiye özel bakım planının oluşturulması son derece önemlidir.

Yaşlandıkça ortaya çıkan duygulanım bozuklukları, yaşlılığa bağlı fiziksel fonksiyonel kapasitenin düşmesi ve üzerine eklenen kronik hastalıklar yaşlının bu süreçte profesyonel destek almasını zorunlu hale getirebilir.

Ankara Evde Yaşlı Bakımı Hizmetlerinde Amacımız

Oluşturulan bakım planı çerçevesinde yaşlının biyolojik, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarının doğru tespiti, kaybolan fonksiyonel kapasitesinin iyileştirilmesi, kendi bağımsızlığının ve özgüveninin tekrar kazandırılmasıdır.

Gereksinimlerin Belirlenmesi

Kapsamlı ve doğru bir evde bakım planı oluşturmak için yaşlınızı evinde ziyaret ediyor ve gereksinimlerini belirliyoruz.

Ankara Yaşlı Bakımı Hizmetinde Gerçekleştirilen bu ilk ziyarette;

 • Yaşlının durumu (sağlık öyküsü, fiziksel kapasitesi, yeterliliği, beslenmesi vb.)
 • Yakınları ve bakımında yer alan kişiler
 • İhtiyaç duyduğu hizmetler ve
 • Ev ortamı değerlendirilmektedir.

Ankara Yaşlı Bakımı Planının Oluşturulması ve Uygulanması

Bakım planımızı, yaşlınızın gereksinimleri doğrultusunda ve sizlerin bu sürece aktif katılımıyla planlıyoruz. Bu sürecin yürütülmesinde evde bakım hekimi, uzman hemşire ve bakım destek personeli görev alır.

Gereksinim doğrultusunda fizyoterapist ve psikologlar ekibe katılım sağlayabilirler.

Yaşlınız ile uzun süre birlikte vakit geçirecek olan bakım destek personeli (hasta bakıcı) ekibin önemli bir üyesidir.

Yaşlınız ile uyum sağlayan bir bakıcı, onun hayata karşı olumsuz düşüncelerinin giderilmesinde, yaşama aktif olarak katılmasında ve sosyalleşmesinde, beslenmesinin düzenlenmesinde, kişisel bakım ve fiziksel yeterliliğinin tekrar kazandırılmasında önemli bir faktördür.

Önemli olan, yaşlınız ile uyumu sağlayabilecek doğru bakıcının belirlenmesi ve bakıcının yetkinliğidir.

Bu nedenledir ki, evde yaşlı bakımı hizmetimize başlamadan önce uzman hemşiremizin size gerçekleştireceği ziyareti önemsiyoruz.

Sürecin Değerlendirilmesi

Süreç değerlendirilmesi, hizmet süresi boyunca uzman hemşirelerimiz tarafından yaşlı ve aile üyeleri ile birlikte gerçekleştirilir.

Bakım planındaki hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı belirli periyotlarda değerlendirilir ve süreç gerekirse yeniden yapılandırılır.

Hizmet sunan tüm ekibimiz, bu süreçte aile ve yakınlarının geri dönüş ve beklentilerine gereken hassasiyeti göstererek çözüm odaklı olarak çalışırlar.

Ankara Evde Yaşlı Bakımı Sürecinde Profesyonel Destek Gerektiren Konular

  • Banyo desteği: Banyo, yaşlınız için mahremiyeti yüksek ve son derece kendisine özel bir durumdur. Yaşlınızın alışkanlıklarına uygun biçimde davranılmalı, gerekli tüm güvenlik önlemleri alınmalı, kişisel bakım ve temizliğine destek olunmalıdır.
  • Giyinme desteği: Yaşlılıktaki fonksiyon kaybına bağlı olarak uygun giysi seçimi sağlanmalı, kendisinin giyinmesi konusunda onu cesaretlendirmeli, sürece onu dahil etmeli ve aceleci davranılmamalıdır.
  • Yemek yeme :Kronik hastalıklar dikkate alınarak yeteri kadar yemek, sıvı ve mineral alımı sağlanmalı, bunun için uygun menüler hazırlanmalıdır. Yemeğin yedirilmesi, sağlıklı ve güvenli bir şekilde sağlanmalıdır.
  • Ağız bakımı : Yetersiz ağız bakımı yaşlıya verdiği rahatsızlığın yanı sıra pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle düzenli ve bilinçli ağız bakımı yapılmalıdır.
  • Bağırsak ve mesane kontrolü : Yaşlının yaşam konforu ve öz saygınlığı için bu konu oldukça önemlidir. İdrar ve dışkı kaçırma durumları enfeksiyonlara neden olabileceğinden titiz ve dikkatli olunmalıdır.
  • Uyku düzeni : Uyku düzeninin bozulması yaşlının kendisini, ailesini ve bakım veren kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler. Uyku düzeninin sağlanması konusunda profesyonel destek alınmalıdır.
  • Ağrı yönetimi : Yaşlının ağrı duygusu yaşaması, yaşam süreci içerisinde tüm duygularını olumsuz yönde değiştirir. Ağrı yönetimi profesyonel bir disiplinle çözümlenmelidir.
  • Sosyal etkileşim,hareket ve anlamlı ilişki kurma: Bireyler ve yaşlılar için sosyal hayattaki tüm aktiviteler, bireyin yaşantısını ve ilgilerini yansıttığı sürece anlamlıdır. Dolayısıyla anlamlı aktivitelerde bulunmak yaşlının kendisini iyi ve yararlı hissetmesini sağlar.
  • Anksiyete ve ajitasyon : Bu durum yaşlının stresli bir ortamı yada düşünceyi deneyimlemesinden ve bunu kendisi ve sevdikleri için tehdit olarak algılamasından kaynaklanmaktadır. Yaşlıların bu tür duygulanım bozuklukları dikkatli bir şekilde yönetilemezse panik atak, depresyon ve konfüzyon gibi bir çok durumla karşılaşılabilir.
  • Müzik aktiviteleri : Yaşlılıkta sıklıkla görülen Demans, Alzheimer ve depresyon gibi rahatsızlıklarda müziğin sakinleştirici ve gevşetici etkisi olduğu bir çok araştırmada olumlu bulunmuştur.
  • Ev ortamının güvenliği : Yaşlılıkta görülen en büyük problemlerin başında düşme riski gelmektedir. Önlenebilir tüm kaza ve risklerin önüne geçmek için ev ortamının güvenliği düzenli olarak gözden geçirilmeli ve önlem alınmalıdır.
  • Manevi destek : Yaşlıların bakımında bütüncül bir yaklaşım temel alındığından, bireyin ihtiyaç duyduğu manevi güçlerin desteklenmesi sağlanmalıdır.

 

Ankara Yaşlı Bakımı

Ankara Yaşlı Bakım Hizmeti

Ankara Evde Hasta Yaşlı Bakımı

Yaşlı Bakımı Ankara

Yaşlı Bakım Hizmeti Ankara

Ankara Yaşlı Bakımı Hizmeti için gerekli olan tüm konularda bizlere dönüş yapabilirsiniz.

No Image Found
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?